Nadciąga niszczycielski NIŻ DUDLEY. Ostrzeżenia przed wichurami dla całej Polski!

i

Autor: Unsplash/ mapa IMGW Nadciąga niszczycielski NIŻ DUDLEY. Ostrzeżenia przed wichurami dla całej Polski!

Nadciąga niszczycielski NIŻ DUDLEY. Ostrzeżenia przed wichurami dla całej Polski! [MAPA]

2022-02-16 12:31

Nad Polskę nadciągają kolejne potężne wichury! Wszystko przez niż Dudley, który w nocy ze środy na czwartek zacznie przemieszczać się znad Morza Północnego nad Bałtyk. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla całego kraju - w tym trzeciego najwyższego stopnia. Sprawdź szczegóły!

Pierwsza połowa lutego zaskoczyła nas iście wiosenną aurą. Temperatury jak na tę porę roku są wyjątkowo wysokie. Niestety nic co dobre nie trwa wiecznie. Przed nami bardzo niebezpieczna pogoda. Nad Polskę nadciąga niż Dudley, który przyniesie ze sobą potężne wichury, intensywne opady deszczu, lokalne burze oraz znaczne wahania ciśnienia. Na Wybrzeżu kolejny raz będziemy obserwować niszczycielski sztorm oraz przekroczone stany alarmowe na morskich stacjach wodowskazowych.

Nad Polskę nadciąga niż Dudley. Porywy wiatru wyniosą ponad 100 km/h

Niebezpiecznie zacznie robić się od późnego wieczora w środę. – Polska stopniowo dostawać się będzie pod wpływ niżu Dudley, co skutkować będzie wzrostem różnicy ciśnienia nad naszym krajem, a tym samym zwiększaniem się prędkości wiatru. Ponadto z niżem tym związany będzie układ frontów atmosferycznych przemieszczający się z zachodu na wschód. Układ ten przyniesie początkowo intensywne opady deszczu, głównie na północy kraju, a później również burze. Zachodni i południowo-zachodni wiatr najsilniejszy będzie nad morzem, gdzie średnia prędkość wyniesie od 40 do 50 km/h, a w porywach osiągał on będzie do 100 km/h. Tylko nieznacznie słabszy wiatr prognozowany jest na zachodzie Polski, gdzie jego prędkość w porywach może wynieść nawet 95 km/h. Na pozostałym obszarze wiatr w porywach osiągał będzie od 65 km/h do 85 km/h – czytamy w komunikacie IMGW.

Uderzenie wiosny w Szczecinie. Nie tylko krokusy budzą się do życia

W czwartek silny wiatr odczuwalny już będzie w całej Polsce. Najsilniejsze porywy wiatru towarzyszyć będą przelotnym opadom deszczu oraz lokalnym burzom. – Zachodni wiatr wiał będzie ze średnią prędkością do 40 km/h, nad morzem do 55 km/h. Natomiast w porywach wiatr osiągać może od 80 km/h do 100 km/h, na Wybrzeżu nawet to 110 km/h – ostrzegają synoptycy.

Ostrzeżenia IMGW przed wichurami w Polsce [MAPA]

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla całego kraju. Trzeci najwyższy stopień obowiązuje w zachodniej części Polski. Tu porywy wiatru mogą być lokalnie bardzo gwałtowne i sięgać około 120 km/h. Ostrzeżeniem drugiego stopnia objęte zostało centrum, natomiast wschodnia część kraju ostrzeżeniem pierwszego stopnia.

Niestety silny wiatr tak szybko nie odpuści. Zmagać się z nim będziemy aż do soboty.

Źródło: IMGW-PIB