1 maja, (poniedziałek)
godz. 10:30 – Wykład prof. Andrzeja Grotha nt. Brytyjskiej Kompanii Wschodniej w Elblągu (wstęp wolny)
Kampania Wschodnia była stowarzyszeniem kupców angielskich, które od 1579 r. posiadało prawo wyłączności handlu pomiędzy Anglią a krajami leżącymi na wybrzeżu Bałtyku. Dzięki porozumieniu zawartemu przez Elbląg z Kompanią Wschodnią, miasto na ponad czterdzieści lat stało się miejscem składu towarów dla kupców angielskich. Więcej na ten temat będzie można się dowiedzieć z wykładu prof. A. Grotha.
2 maja, (wtorek)
godz. 15:00 – Wykład archeologa dra Jakuba Jagodzińskiego pt. „Truso – krótka historia wikińskiego portu w rejonie ujścia Wisły” (wstęp wolny)
Przybyli najpewniej z Danii i w początkach epoki wikingów założyli osadę w rejonie ujścia Wisły. Jej relikty zachowały pamięć o Truso – jedynym skandynawskim porcie z terenu dzisiejszej Polski. Jak doszło do odkrycia osady, kim byli jej mieszkańcy, skąd wzięły się tam arabskie dirhemy i nadreńska ceramika? – zaprasza na spotkanie dr J. Jagodziński.
godz. 17:00 – Warsztaty modelarskie dla dzieci w wieku 9+, prowadzenie: Michał Glock (obowiązują zapisy)
Będą to warsztaty modelarskie, na których zostanie złożony okręt zaprojektowany przez prowadzącego pana Michała Glocka – doktora nauk historycznych, badacza II wojny światowej na Morzu Czarnym i Kaspijskim, autora 5 książek i ponad 150 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Pan Michał jest popularyzatorem modelarstwa kartonowego, zaprojektował ponad 30 modeli okrętów.
Na warsztaty obowiązują zapisy, minimalny wiek dzieci to 9 lat. Wymagana jest obecność osoby dorosłej (opiekuna), która wspólnie z dzieckiem będzie sklejała model. Młodzież 14+ może uczestniczyć samodzielnie.