Uhonorowanie najlepszych sportowców odbywa się corocznie podczas Elbląskiego Święta Sportu. W tym roku zostało ono jednak odwołane z uwagi na epidemię. Warto dodać, że w sporcie młodzieżowym, w klasyfikacji generalnej w Polsce, elbląscy zawodnicy znaleźli się w roku ubiegłym na miejscu 29 – o 6 oczek wyżej niż rok wcześniej.
W ubiegłym roku o liczne sukcesy postarali się elbląscy kajakarze. Reprezentanci Olimpii Elbląg wywalczyli 33 medale na zawodach rangi mistrzostw Polski. Ich wysoką formę dostrzeżono w kraju, czego efektem były powołania do kadry narodowej na międzynarodowe występy. Naszych młodych kajakarzy oglądaliśmy na mistrzostwach świata i Europy, a także Turnieju Nadziei Olimpijskich.
Elbląska młodzież także w innych dyscyplinach sportowych pokazała się z jak najlepszej strony. Judocy, lekkoatleci, karatecy, short-trackowcy, szachiści, ciężarowcy, kick-bokserzy, triathloniści i tancerze z Elbląga wielokrotnie stawali na podium najważniejszych krajowych zawodów, a w wielu przypadkach również godnie reprezentowali miasto na międzynarodowych arenach.
Na arenie ogólnopolskiej miasto promuje drużyna piłkarek ręcznych EKS Startu Elbląg, która bierze udział w zmaganiach najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce, tj. PGNiG Superlidze Kobiet. Drużyna z Elbląga zakończyła rozgrywki w sezonie 2019/2020 na czwartym miejscu i bez wątpienia ma duży wpływ na promocję naszego miasta poprzez sport.
Ważnym elementem promocji poprzez sport, ze względu na popularność dyscypliny, jest udział piłkarzy nożnych Olimpii Elbląg w rozgrywkach centralnych II ligi. Należy odnotować także uzyskanie przez Akademię Piłkarską Olimpii Elbląg certyfikatu Złotej Gwiazdki Polskiego Związku Piłki Nożnej. AP Olimpii uzyskała ten certyfikat jako jedyny klub w województwie warmińsko-mazurskim.Miasto poprzez udział w rozgrywkach drużynowych promują również: piłkarze ręczni Mebli Wójcik Elbląg występujący w I lidze oraz siatkarki Energi Truso Elbląg występujące w II lidze.
Elbląg należy do czołowych miast w Polsce w sporcie osób niepełnosprawnych, co znalazło swoje potwierdzenie w wynikach osiąganych między innymi przez zawodników Integracyjnego Klubu Sportowego Atak Elbląg. To właśnie oni w świetnym stylu sięgnęli po tytuł najlepszej drużyny w kraju w siatkówce na siedząco. Także w dyscyplinach indywidualnych: lekkiej atletyce, judo, łyżwiarstwie, cieszyliśmy się z sukcesów naszych sportowców niepełnosprawnych. Przypominamy, że na paralekkoatletycznych mistrzostwach świata nasze miasto i kraj reprezentował Rafał Rocki, a judocy Ataku zdobyli pięć medali na mistrzostwach Europy.
Oprócz nagród i wyróżnień tradycyjnie już przyznane zostały stypendia sportowe. Otrzymało je 37 zawodników, którzy dzięki wsparciu będą mogli rozwijać swoje sportowe talenty.