Miał dopłacić do paczki 1,5 zł. Z jego konta zniknęło 15 000 złotych

i

Autor: pixabay.com Miał dopłacić do paczki 1,5 zł. Z jego konta zniknęło 15 000 złotych

Miał dopłacić do paczki 1,5 zł. Z jego konta zniknęło 15 000 złotych

2020-12-09 11:55

Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas pieniędzy. W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego. Ofiarą padł m.in. elblążanin.

Na olsztyńskiej starówce mężczyzna zasnął w… fotelu Świętego Mikołaja

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego niepodejrzewających osób. Coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska -  w granicach 1 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.

Oszustwo internetowe

i

Autor: KMP ELBLĄG

W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste.

Czy mógłbyś zostać policjantem w drogówce? Rozwiąż ten test i przekonaj się!

Pytanie 1 z 18
Gdy kogoś nie znam, oceniam go po jego wyglądzie

Policjanci z Elbląga, którzy zwalczają cyberprzestępczość prowadzą obecnie kilkanaście podobnych spraw. Na początku grudnia br. jeden z pokrzywdzonych miał dopłacić do rzekomej paczki 1,5 zł. Okazało się, że z jego konta zniknęło 15 000 złotych. 

Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

Posłuchaj, jakie są przyczyny bólu nadgarstka. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.