Strajk elbląskiej branży gastronomicznej

i

Autor: Krzysztof Jaworski Strajk elbląskiej branży gastronomicznej

Kucharze na ulicach. W Elblągu odbył się protest branży gastronomicznej [WIDEO]

2020-11-03 15:40

W Elblągu odbył się protest branży gastronomicznej. Akcję przygotował elbląski Klub Szefów Kuchni. Restauratorzy, szefowie kuchni i pracownicy gastronomii spotkali się pod Bramą Targową. Na pokrytym obrusem stole znajdowały się petycje w sprawie pomocy branży gastronomicznej oraz czarna polewka.

Czarna polewka dla rządu - strajk kucharzy w Elblągu

Protest branży gastronomicznej w Elblągu

Czarna polewka to symbol ostatniego posiłku dla rządu od umierającej gastronomii. Zostaliśmy zostawieni bez pomocy. Walczymy o nasze restauracje, o to, żebyśmy mogli dalej funkcjonować – mówi Bartosz Majchrzak, prezes Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni. Zgodnie z rozporządzeniem rządu, lokale gastronomiczne mają pozostać zamknięte do odwołania. Rząd ogłosił pakiet pomocowy, ale proponowane wsparcie, czyli zwolnienie ze składek ZUS w listopadzie i bezzwrotna dotacja 5 tys. zł dla małych i mikro firm, to zdaniem protestujących zdecydowanie zbyt mało, zwłaszcza że informacja o zamknięciu restauracji ogłoszono z dnia na dzień.

Zostaliśmy poinformowani przez rząd, że jesteśmy zamknięci do odwołania. Nie możemy przewidzieć, co będzie za miesiąc, za dwa. Jak będzie wyglądała nasza stabilizacja? W tej chwili jej nie mamy. Można to było załatwić inaczej. Nie trzeba było nas zamykać, należało z nami rozmawiać - mówi elbląska restauratorka Marta Makowska.

Podczas protestu zbierane były podpisy pod petycją z postulatami o działanie rządu w sprawie ratowania branży gastronomicznej. Petycję można znaleźć także na fanpejdżu elbląskiego Klubu Szefów Kuchni.

Czytaj też: "Będziemy wychodzić do skutku!". Strajkujący zablokowali elbląskie ulice [WIDEO]

W samym Elblągu z bezpośrednio z branżą restauratorską związanych jest około 600 osób. Do tego dochodzą firmy i ludzie współpracujący z gastronomią - dostawcy, producenci czy usługodawcy.

Strajk kucharzy w Elblągu
Sonda
Czy gorączka zawsze towarzyszy chorobie?