Flis Kanałem Elbląskim

i

Autor: Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA Flis Kanałem Elbląskim

Konferencja „Flisacy” na zakończenie I Flisu Kanałem Elbląskim

2022-06-23 11:39

W sobotę, 25 czerwca, w godz. 12:00-14:00 w sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej odbędzie się konferencja pt. „Flisacy” wieńcząca I Flis Kanałem Elbląskim. Prelegenci przybliżą tło historyczne flisów i techniki spławu drewna na Kanale Elbląskim, zwanym wcześniej Kanałem Oberlandzkim. Wstęp wolny.

Flis Kanałem Elbląskim jest rekonstrukcją historyczną spławów sosny taborskiej, jakie odbywały się się na Kanele. Inicjatorzy I Flisu Kanałem Elbląskim pragnęli przybliżyć dawne tradycje flisackie, pokazać, jak wyglądało spławianie drewna tutejszymi wodami. W dawnej Polsce flisy stanowiły bowiem jedną z najważniejszych form transportu. Na Kanale Elbląskim ostatnie tratwy widziano przeszło pięćdziesiąt lat temu. Współczesne flisactwo – jak mówi Mieczysław Łabęcki, jeden z trzech retmanów w Polsce – to nie tylko tradycyjny spław drewna i poznawanie tajników flisackiego rzemiosła, lecz także kultywowanie tradycji flisackich, nazewnictwa, komend tratwianych, obyczajów folkloru, pieśni flisackich, ubioru i tradycyjnego jadła.

Program konferencji:

12:00 Otwarcie konferencji

12:10 Jadwiga Klim: Kanał Elbląski – zaczęło się od drewna

12:30 Wiesław Skrobot: Na granicy lądu i wody. Społeczno-gospodarcze i kulturowe znaczenie bindug nad jeziorem Jeziorak i jezior podostródzkich – próba refleksji

12:50 Sławomir Dylewski: Techniki spławu drewna

13:10 Kazimierz Skrodzki: Spław drewna na Kanale Elbląskim

13:30 Dyskusja

14:00 Zamknięcie konferencji

Mąż i ojciec podpalił dom swojej rodziny