Postanowienie Polskiej Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych nie dotyczy oczywiście innych języków. Jednak ci, którzy posługują się polskim, powinni zastosować się do jej wskazań. Oznacz to także zmianę polskich nazw oficjalnych, w których pojawiała się nazwa Kaliningrad.
Skąd taka decyzja?
W komunikacie wskazano, że Komisja wzięła pod uwagę, że miasto obecnie noszące rosyjską nazwę Kaliningrad znane jest w Polsce pod tradycyjną nazwą Królewiec oraz że "obecna rosyjska nazwa tego miasta jest sztucznym chrztem niezwiązanym ani z miastem, ani z regionem". Komisja oceniła także, że nazwanie miasta położonego blisko granic Polski imieniem M.I. Kalinina, zbrodniarza współodpowiedzialnego m.in. wydania decyzji "o masowym wymordowaniu Polaków (zbrodnia katyńska), ma w Polsce emocjonalny, negatywny charakter".
Przypomnijmy, miasto założyli Krzyżacy w połowie XIII wieku jako Regiomontium. Od łacińskiej nazwy pochodzi niemiecka -Königsberg, polska Królewiec i starorosyjska: Korolewiec. W 1946 roku miasto przemianowano na Kaliningrad, od nazwiska Michaiła Kalinin, radzieckiego polityka, współodpowiedzialnego za masowe zbrodnie komunistyczne, m.in. zamordowanie polskich oficerów w Katyniu.