Widok na Królewiec

i

Autor: Wikimedia Commons

Kaliningrad na cenzurowany. Ta nazwa nie jest mile widziana

2023-05-10 14:27

Polska Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych wydała nowe zalecenia dotyczące używania nazwy Kaliningrad. Zgodnie z nim, od teraz, w języku polskim zalecane jest używanie nazwy Królewiec zamiast Kaliningrad oraz obwód królewiecki w miejsce obwodu kaliningradzkiego.

Postanowienie Polskiej Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych nie dotyczy oczywiście innych języków. Jednak ci, którzy posługują się polskim, powinni zastosować się do jej wskazań. Oznacz to także zmianę polskich nazw oficjalnych, w których pojawiała się nazwa Kaliningrad.

Skąd taka decyzja?

W komunikacie wskazano, że Komisja wzięła pod uwagę, że miasto obecnie noszące rosyjską nazwę Kaliningrad znane jest w Polsce pod tradycyjną nazwą Królewiec oraz że "obecna rosyjska nazwa tego miasta jest sztucznym chrztem niezwiązanym ani z miastem, ani z regionem". Komisja oceniła także, że nazwanie miasta położonego blisko granic Polski imieniem M.I. Kalinina, zbrodniarza współodpowiedzialnego m.in. wydania decyzji "o masowym wymordowaniu Polaków (zbrodnia katyńska), ma w Polsce emocjonalny, negatywny charakter".

Przypomnijmy, miasto założyli Krzyżacy w połowie XIII wieku jako Regiomontium. Od łacińskiej nazwy pochodzi niemiecka -Königsberg, polska Królewiec i starorosyjska: Korolewiec. W 1946 roku miasto przemianowano na Kaliningrad, od nazwiska Michaiła Kalinin, radzieckiego polityka, współodpowiedzialnego za masowe zbrodnie komunistyczne, m.in. zamordowanie polskich oficerów w Katyniu.