Oszustwa interentowe

i

Autor: Pixabay Oszustwa internetowe

Jeden klik wart 200 tysięcy złotych. Tyle straciła elblążanka

2021-07-21 12:32

Pewna kobieta z Elbląg postanowiła zainwestować pieniądze i pomnożyć je. Jako, że nie znała się na inwestowaniu w kryptowaluty… kliknęła w przypadkowy link, który jej się wyświetlił podczas przeglądania internetu, podała tam swój numer telefonu, pod który miał zadzwonić finansowy doradca. I zadzwonił…

Cała sytuacja rozpoczęła się w czerwcu tego roku. Z kobietą skontaktował się doradca finansowy, który miał pomóc jej „ogarnąć” temat inwestycji w kryptowaluty. Mężczyzna mówił z lekkim rosyjskim akcentem, ale przyznał, że jest Estończykiem z pochodzenia i ma również polskie korzenie. Następnie polecił kobiecie by ta zainstalowała na swoim komputerze i telefonie program „Anydysk” by… „miał wgląd  w operacje i w razie problemów pomagał w inwestowaniu”. Doradca dzwonił do kobiety nawet kilka razy dziennie, a ta poprzez zainstalowany program dała mu dostęp do swojego profilu bankowego. W pewnym momencie mężczyzna zadzwonił do niej i poinformował o krachu na giełdzie i o tym, że aby zabezpieczyć swoje pieniądze musi je przelać na niderlandzkie konto… co też kobieta po dłuższych namowach uczyniła. W pewnym momencie po wszystkich dokonanych operacjach zorientowała się, że padła ofiarą oszustów. Łącznie na „inwestowaniu” straciła około 200 tysięcy złotych. Wtedy też przyszła na policję zgłosić sprawę i opowiedzieć o szczegółach poczynionych „inwestycji”.

Warto również zaznaczyć, że przestępcy wykorzystując technikę podszywają się i kamuflują innym numerem telefonu. Tak też było i w tym przypadku gdzie kobieta widziała wyświetlający się numer a po oddzwonieniu okazywało się, że nikt wcześniej z tego numeru nie wykonywał połączenia.

Policja apeluje by nie ulegać namowom i nie instalować w swoim telefonie czy komputerze nieznanych aplikacji a w szczególności takich dających zdalny dostęp do urządzenia. Robiąc to dajemy oszustom nieograniczony dostęp do naszych kont, logowań, poczty i zasobów pieniężnych zgromadzonych w banku. Co więcej oszust w naszym imieniu może również zaciągnąć kredyt.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Nowa stacja pomiaru czystości powietrza w Gdańsku
Sonda
Czy sprawcy śmiertelnych wypadków powinni na zawsze tracić prawo jazdy?