Kadr z filmu Steputat & co

i

Autor: Centrum Spotkań Europejskich Światowid Kadr z filmu Steputat & co

Elbląg i region w filmie. Wraca Elbląg na Dużym Ekranie

2022-03-08 15:09

Po spowodowanej pandemią koronowirusa przerwie do Kina Światowid wraca popularny cykl „Elbląg na dużym ekranie”. Pierwszy po przerwie seans odbędzie się 9 marca o godz. 18:00, a jego tematem będą filmy fabularne, które kręcone były w Elblągu i najbliższym regionie. Widzowie zobaczą ich fragmenty i dowiedzą się o kulisach ich powstania.

Najciekawsze są oczywiście filmy przedwojenne. Mało kto wie, że w roku 1938 w Tolkmicku pojawiła się ekipa jednej z największych wówczas wytwórni filmowych w Niemczech, Terra-Filmkunst, by nakręcić ujęcia do komedii pt. „Steputat & Co” Film powstał na podstawie wydanej rok wcześniej książki urodzonego w Toruniu pisarza Helmuta Lange i opisuje intrygę w jaką wciągnięty zostaje Ernst, pracownik niewielkiej firmy należącej do wielkiego skąpca, jakim jest tytułowy Steputat. A wszystko to dzieje się w malutkim Tolkmicku, co łatwo rozpoznać z plenerów, w jakich kręcono poszczególne ujęcia.

W tym samym 1938 roku w Hollywood powstał zapomniany dziś film z Gretą Garbo pod tytułem „Conquest” (Podbój). Oparty na powieści Wacława Gąsiorowskiego film przedstawia historię romansu Marii Walewskiej z Napoleonem. W roli Marii wystąpiła Greta Garbo, a Napoleona zagrał Charles Boyer. Znaczna część akcji rozgrywa się w oddalonym o 55 km od Elbląga Kamieńcu Suskim. Dziś są tam tylko ruiny dawnego pałacu, w którym Napoleon i Marysieńka spędzili upojny miesiąc. O tych i o innych filmach, które nagrywano w naszym regionie opowie Juliusz Marek.

Na seans pt. „Ale kino – nasz region w filmie” zapraszamy w środę, 9 marca o godz. 18:00 do Kina Światowid.

Przed seansem poprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ukrainy zorganizowana przez organizacje pozarządowe.

Dworzec główny w Krakowie. Druga fala uchodźców wojennych z Ukrainy