Na zdjęciu od lewej: Antonii Czyżyk, Michał Missan, Witold Wróblewski, Mirosław Gorbaczewski

i

Autor: UM Elbląg

Elbląg gotowy do szczepień przeciw COVID 19. Jest plan działań

2021-01-14 11:22

Zawsze uważaliśmy, że zdrowie i życie mieszkańców jest najważniejsze. Jako samorząd jesteśmy gotowi poczynić wszelkie starania, by te szczepienia ułatwić, także jeżeli chodzi o proces legislacyjny w Radzie Miejskiej – deklarował Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej. Jak zarejestrować się na szczepienie i gdzie będą one realizowane w Elblągu - w dalszej części artykułu.

Testowanie nauczycieli klas 1-3

Powiatowy Inspektor Sanitarny poprosił samorząd elbląski o wskazanie sal gimnastycznych lub hal sportowych do przeprowadzenia badania na obecność koronawirusa dla nauczycieli klas I- III. W Elblągu testy odbywać się będą w: hali sportowej przy III Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Browarnej, w hali przy II Liceum (ul.  Królewiecka), w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 11 (ul. Korczaka). Testy odbędą się w środę, 13 stycznia.

Sanepid zamierza przetestować w trzech wyżej wymienionych miejscach, a także w jednej placówce w Pasłęku, około 900 osób. Będą to zarówno nauczyciele klas 1-3 z terenu Elbląga, jak również gmin z terenu powiatu elbląskiego. Poza nauczycielami testowana będzie także część personelu pomocniczego szkół.

Szpital Miejski – w szczepiennych statystykach

Przebieg szczepienia w Szpitalu Miejskim dla grupy 0 i najważniejsze statystyki przywoływał dyrektor szpitala Mirosław Gorbaczewski – 28 grudnia 2020 roku Szpital przystąpił do szczepień. Zaszczepiliśmy już do tej pory około 600 medyków. W samym Szpitalu mamy już około 700 zgłoszeń od naszych pracowników chętnych do szczepienia, co daje dobry odsetek 75% kadry. Tygodniowo szczepimy około 450 pacjentów – wyliczał dyrektor Gorbaczewski – Grupa 0 zgłaszać się powinna do 14 stycznia, do tej pory z innych placówek medycznych zgłosiło się około 900 osób. Od 17 stycznia rozpoczynamy pierwsze szczepienia populacyjne w elbląskich DPS-ach, a od 25 stycznia dla osób powyżej 80 roku życia – informował Gorbaczewski

Dodatkowe możliwe punkty i dowóz osób z niepełnosprawnościami

W dalszej części prezydent deklarował – Gdyby liczba punktów szczepień na terenie miasta była zbyt mała, to mamy w szkołach pomieszczenia, które również można będzie przeznaczyć na ten cel. Ponadto osoby niepełnosprawne, które nie mają możliwości dotarcia do punktu szczepień możemy dowieźć wykorzystując pojazdy DPS i SOSW – wskazywał Wróblewski

Park Piastowski w Zielonej Górze w zimowej odsłonie