Święto Trzech Króli 2022. Czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy?

i

Autor: UM Białystok - zdjęcie ilustracyjne Święto Trzech Króli 2022. Czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy?

Czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy? W jaki dzień wypada Święto Trzech Króli 2022?

2022-01-03 9:26

6 stycznia Kościół obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną także Świętem Trzech Króli. Jest to, obok Wielkanocy, najstarsze święto chrześcijańskie. Czy tego dnia (6 stycznia) mamy wolne od pracy? W jaki dzień Święto Trzech Króli wypada w 2022 roku? Szczegóły poniżej.

Święto Trzech Króli, zwane również dniem Objawienia Pańskiego, obchodzone jest niedługo po świętach Bożego Narodzenia – 6 stycznia. W kościele katolickim to uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga człowiekowi. Tradycja chrześcijańska głosi, że tego dnia trzech mędrców wyruszyło w drogę za Gwiazdą Betlejemską do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa, by przekazać mu dary. 6 stycznia katolicy świętują także: chrzest Chrystusa w Jordanie oraz cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej.

Święto Trzech Króli 2022. Czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy?

W powojennej Polsce Święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy do 6 listopada 1960. Zostało zniesione ustawą Sejmu PRL. Jednak we wrześniu 2010 roku zdecydowano się ponownie przywrócić dzień wolny 6 stycznia. Odpowiednią ustawę uchwalił Sejm RP przy okazji zmiany Kodeksu pracy. Ustawa została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 19 listopada 2010 i ogłoszona w Dzienniku Ustaw 26 listopada 2010. 6 stycznia 2011 był pierwszym od 1960 dniem Objawienia Pańskiego wolnym od pracy.

Odpowiadając na pytanie: Święto Trzech Króli wypadające 6 stycznia jest obecnie dniem wolnym od pracy oraz od nauki w szkołach. W 2022 roku świętować będziemy w czwartek. Jeżeli dodatkowo weźmiemy wolne w piątek, zyskamy czterodniowy długi weekend.

Kiedy wypadają kolejne długie weekendy? Kalendarz dni wolnych w 2022 roku znajdziesz w naszym artykule: Dni wolne od pracy w 2022 roku. Będzie aż siedem długich weekendów! [KALENDARZ]

Kolejka po darmowego karpia w Krakowie