Elbląskie repliki Festiwalu Integracja Ty i Ja

i

Autor: Centrum Spotkań Europejskich Światowid Elbląskie repliki Festiwalu Integracja Ty i Ja

18. EFF Integracja Ty i Ja. Niezwykłe pokazy w Światowidzie

2021-09-07 14:37

W kinie Światowid w Elblągu odbędą się repliki Europejskiego Festiwalu Filmowego "Integracja Ty i Ja". Sześć produkcji walczących o statuetkę Motyla 2021 prezentowanych będzie w Elblągu 8 i 9 września.

Twórcy festiwalu pragną animować przez sztukę: przede wszystkim filmową, choć w programie festiwalu swoje miejsce mają też inne jej dziedziny: muzyka, teatr, fotografia, plastyka, a w ostatnich latach też performance i happening. Prezentują artystów niepełnosprawnych, ich dokonania, sukcesy i talenty. Choć myśl przewodnia Festiwalu zmienia się każdego roku, wciąż aktualna i świeża pozostaje jego główna idea: działanie na rzecz integracji środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem, a więc działanie na rzecz humanizmu w najgłębszym tego słowa znaczeniu.

Plan projekcji w Elblągu:

8 września godz. 18:00 Blok fabularny: "Datek,", "Ondyna", "Spojrzenie" (65 min)

Datek (Spare Cash), reż. Tigran Metaks, Rosja 2021, 10 min

Po kradzieży portfela główny bohater, kieszonkowiec, dowiaduje się, że jego ofiara ma dziecko z niepełnosprawnością. Decyduje się zwrócić portfel z gotówką, ale jego współpracownicy sprzeciwiają się temu pomysłowi ...

Ondyna (Ondine), reż. Tomasz Śliwiński, Polska 2019, 40 min

Ondyna, nimfa wodna, zakochała się w śmiertelniku. Z powodu jego niewierności, rzuciła na niego klątwę – będzie oddychał tak długo, jak będzie o tym pamiętał. Gdy śmiertelnik zapadł w sen, zapomniał o oddechu i zmarł. Istnieje też rzadka, nieuleczalna choroba, zwana Klątwą Ondyny. Cezary nadal mieszka z matką i jest zakochany w Emilii, wokalistce rockowej. Skrywa także mroczną tajemnicę. Pewnego dnia cała trójka musi stawić czoła mitycznej Ondynie i jej klątwie.

Spojrzenie (The Gaze), reż. Wonjin Kim, Korea Południowa 2020, 15 min

Gdy niewidomy żebrak wchodzi do spóźnionego pociągu metra, osiem osób obojętnie odwraca się od niego. Po jego przejściu przez wagon dziecko wskazuje na leżący na podłodze 50-cio dolarowy banknot i napięcie wzrasta. Wszyscy skaczą po pieniądze, a po długiej walce banknot zdobywa sprzedawca. Ale potem żebrak wraca.

9 września godz. 18:00 Blok dokumentalny: "Na krawędzi", "Oko boga", "Raj" (87 min)

Na krawędzi (On the Edge), reż. Rina Papish, Izrael 2020, 50 min

Niezwykła historia Avnera, który był mistrzem w skydivingu i base jumpingu. Kiedy miał 28 lat, skoczył z mostu w Kalifornii, spadł na ziemię i został sparaliżowany. Dzięki wzruszającym spotkaniom i niezwykłym zdjęciom obserwujemy różnicę między jego życiem przed i po wypadku.

Oko boga (Eye of God), reż. Igor Kawecki, Polska 2019, 17 min

Film opowiada o ostatnich mieszkańcach kamienicy na krakowskim Kazimierzu. Przewodnikiem i głównym narratorem jest żyjący na granicy fantazji i rzeczywistości 25-letni Olaf, który w charakterystyczny dla siebie i subiektywny sposób opowiada o sobie, swojej rodzinie i sąsiadach. Obserwujący stopniową gentryfikację Kazimierza, a także świadomy tego, że jego rodzinny dom wkrótce przestanie istnieć, coraz bardziej ucieka w przeżycia wewnętrzne i fantazje. Jedną z nich jest przekonanie, że kamienica przy ul. Brzozowej, w której mieszka, to centralne miejsce świata – oko boga.

Raj (Paradise), reż. Mateo Cabeza, Hiszpania 2020, 20 min

Ojciec i syn przekraczają Morze Śródziemne, kierując się ważną misją: ratowaniem kruchego życia Taha. Zawieszeni między pamięcią o ojczyźnie, którą pozostawili a niepewnością związaną z krajem, w którym zostali przyjęci, oboje uczą się przetrwać w szpitalnej sali.

Wstęp na projekcje jest bezpłatny

Banksy tu był? Tajemnicze dzieło w centrum Szczecina

Quiz. Owoc czy warzywo? Dzieci znają odpowiedzi!

Pytanie 1 z 10
Papryka to: