KAS Olsztyn

i

Autor: KAS Olsztyn

Żółw stepowy, wąż boa i dwie salamandry bez zezwoleń w sklepie zoologicznym

2020-12-01 9:58

Funkcjonariusze olsztyńskiej KAS z Elbląga wzięli udział w ogólnopolskiej operacji sprawdzania legalności obrotu zwierzętami gatunków zagrożonych wyginięciem. Zwierzęta bez odpowiednich certyfikatów były sprzedawane w jednym z elbląskich sklepów zoologicznych. Sprawą zajęli się funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.

Funkcjonariusze czynności prowadzili m.in.w sklepach zoologicznych. W jednym z punktów stwierdzili, że do sprzedaży oferowane są okazy, na które kontrolowani nie posiadają odpowiednich zezwoleń CITES (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem).

Dzikie, egzotyczne zwierzęta. Rozpoznacie je, co o nich wiecie? [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Jak się nazywa słynny prowadzący/narrator programów przyrodniczych produkcji BBC, który od lat 50. XX w. przybliża nam życie dzikich zwierząt?

W ramach prowadzonych działań zatrzymali żółwia stepowego, węża boa i dwie salamandry meksykańskie. Okazy pozostały w przystosowanych dla nich warunkach u kontrolowanych, którzy złożyli pisemne zobowiązania, że do czasu zakończenia postępowania zwierzęta nie zostaną sprzedane.

Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody, za przewożenie bez zezwolenia przez granicę UE okazu gatunku chronionego grozi odpowiedzialność karna.

Inwazja jeleni