Próbka z odwiertu

i

Autor: Muzeum w Elblągu

Zakończono badania nieinwazyjne elbląskiego zamku krzyżackiego

2022-11-08 15:04

Od 2021 roku Muzeum Archeologiczno-Historyczne prowadziło rozpoznanie terenu dawnego kompleksu zamku krzyżackiego metodami nieinwazyjnymi i mało inwazyjnymi. Do końca września br. przebadano obszar ok. 24 000 m2. Wykonano również odwierty geologiczne, co umożliwiło pozyskanie próbek, których analiza będzie przydatna dla dalszych badań.

Od 2021 roku Muzeum Archeologiczno-Historyczne prowadziło rozpoznanie terenu dawnego kompleksu zamku krzyżackiego metodami nieinwazyjnymi i mało inwazyjnymi. Do końca września br. przebadano obszar ok. 24 000 m2 przy zastosowaniu georadaru, fotogrametrii (dron z kamerą i aparatem 4K), skanowania multispektralnego oraz pomiarów geodezyjnych. Wykonano również odwierty geologiczne, co umożliwiło pozyskanie próbek, których analiza będzie przydatna dla dalszych badań.

Rozpoznanie zostało poprzedzone przeprowadzeniem kwerend archiwalnych i kwerend literatury. Następnie, w I etapie realizowanym w ubiegłym roku, przeskanowano okolice ul. Wapiennej oraz tereny w pobliżu Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych przy ul. Rycerskiej – łącznie obszar około 14 000 m2.

Kolejne 10 000 m2 terenu, w tym okolice Bulwaru Zygmunta Augusta, bursy przy ul. Wapiennej i dziedziniec elbląskiego muzeum, przebadano w bieżącym roku. Jak ocenia dr Mirosław Marcinkowski z elbląskiego muzeum, szczególnie interesujące okazały się pozyskane w wyniku odwiertów próbki makroszczątków, zawierające szczątki roślin uprawnych, ryb, zbóż i inne, dające wgląd w środowisko naturalne oraz w jadłospis gości zakonnych czy mieszkańców podzamcza. Niektóre odwierty dostarczyły także mikrozabytki z poziomu na którym funkcjonował zamek, w tym między innymi sferule żelazne, które są dowodem na funkcjonowanie kuźni, fragmenty szkła będące odpadami produkcyjnymi czy szpilkę.

W trakcie badań na boisku szkoły przy ul. Rycerskiej uchwycono wyraźną granicę, która przebiegała pomiędzy miastem a terenem zamkowym. Natrafiono również na fragmenty zabudowy miejskiej wzdłuż dzisiejszej ul. Kumieli.

Do końca bieżącego roku zostanie przygotowane całościowe opracowanie wyników badań, z wytycznymi konserwatorskimi i określeniem zasięgu i sposobu ochrony dawnego zespołu zamku krzyżackiego w Elblągu. Film dokumentujący przebieg badań wkrótce pojawi się na muzealnych stronach internetowych. Pod koniec roku odbędą się także prelekcje, podczas których muzealnicy wraz z zaproszonym gościem postarają się odkryć niektóre z licznych tajemnic elbląskiego zamku krzyżackiego.

Przeprowadzenie badań było możliwe dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.