Zajęcia z WF-u na siłowniach i w klubach fitness? Padła taka propozycja. “Korzyści byłyby kolosalne”

i

Autor: pexels.com Zajęcia z WF-u na siłowniach i w klubach fitness? Padła taka propozycja. “Korzyści byłyby kolosalne”

Zajęcia z WF-u na siłowniach i w klubach fitness? Padła taka propozycja. “Korzyści byłyby kolosalne”

2021-08-27 10:00

Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało w sierpniu nowe wytyczne dla szkół, które mają zapewnić uczniom oraz nauczycielom bezpieczeństwo epidemiczne. Jednym z zaleceń jest zawieszenie lub ograniczenie lekcji WF-u. Pomysł ten nie spodobał się jednak Polskiej Federacji Fitness, która apeluje, aby nie rezygnować z zajęć wychowania fizycznego, ale przenieść je do klubów fitness i na siłownie. "Korzyści z tego płynące byłyby kolosalne" - uważa prezes federacji Tomasz Napiórkowski.

Ministerstwo Edukacji i Nauki na początku sierpnia wydało wytyczne odnośnie organizacji nowego roku szkolnego dla szkół na terenie całego kraju. Te dotyczą również zajęć z WF-u, które w przypadku braku możliwości zachowania dystansu, resort zaleca ograniczyć lub zawiesić. W zamian ministerstwo rekomenduje między innymi korzystanie z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Rewolucja w szkołach! Mają zniknąć zajęcia z WF-u. To nowe wytyczne ministerstwa edukacji

Nowa forma przeprowadzania zajęć z wychowania fizycznego nie spodobała się m.in. Polskiej Federacji Fitness. – Resort edukacji ostatnio w mediach zaproponował kolejne "wsparcie" dla aktywności fizycznej, sugerując zawieszenie i/lub ograniczenie lekcji WF w szkołach ze względu na "bezpieczeństwo epidemiczne". Nikt z naszego sektora nie powinien przejść obojętnie obok tego typu pomysłów – czytamy na Facebooku federacji. W związku z tym branża fitness zaapelowała, aby nie rezygnować z WF-u, ale przenieść zajęcia na siłownie i do klubów fitness.

Raport z anteny 26.08, godz.10

– Pod względem otyłości społeczeństwa Polska znajduje się niestety na europejskim podium. Jak wiemy ryba psuje się od głowy, więc wszelkie początki otyłości zaczynają się w wieku wczesnoszkolnym. Dlatego już na tym wczesnym etapie, na przykład podczas szkolnych lekcji WF, których i tak jest stanowczo za mało, należy zadbać o profilaktykę związane z aktywnością fizyczną wśród najmłodszych. Mamy wystarczająco obciążoną służbę zdrowia, żeby dokładać jej kolejnych pacjentów, bo nie dbamy o aspekty związane z aktywnością ruchową, chociaż odbieramy sygnały, że należy się zająć tym problemem – tłumaczy w rozmowie z Interią Tomasz Napiórkowski, prezes Polskiej Federacji Fitness.

– W imieniu branży proponuje Ministerstwu Edukacji rozwiązanie kwestii WF-u w czasie pandemii. Te szkoły, które nie mają odpowiedniej infrastruktury do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego zgodnie z zaleceniami, mogłyby realizować WF w klubach fitness i na siłowniach, które w godzinach zajęć szkolnych praktycznie świecą pustkami. Koszt takiego przedsięwzięcia z pewnością zmieściłby się w budżecie ministerstwa, a korzyści z tego płynące byłyby kolosalne – powiedział Napiórkowski.

Rok szkolny 2021/2022. Co kupić do szkoły? [LISTA]