Wyznawcy obrządków wschodnich, m.in. prawosławni, grekokatolicy i staroobrzędowcy, obchodzą wigilię świąt Bożego Narodzenia i same święta według tzw. starego stylu, czyli kalendarza juliańskiego. Święta poprzedza 40-dniowy post. Obowiązuje ona także w Wigilię. Jest to jedyny posiłek tego dnia a wierni dzielą się prosforą
- To rodzaj pszennego chleba, bułki. Dzieli się ją na równe kawałki a zebranym podaje je najstarsza osoba przy stole. Co ciekawe, w okresie świąt, w wielu domach pod choinką nie ma prezentów. Prezentem są same święta. Według naszej tradycji Święty Mikołaj przychodzi do dzieci z podarkami z 18 na 19 grudnia. W okresie świąt mamy też tradycje kolędowania. Kolędnicy mają specjalny dzwoneczek, którym informuje o swoim przybyciu. Składają, często w formie śpiewu, specjalne życzenia i zwykle są zapraszani do domu na mały poczęstunek – mówi Bohdan Majer, elbląski przewodnik PTTK i nauczyciel języka ukraińskiego.
W Kościele wschodnim nie ma zwyczaju budowania szopek. W cerkwiach stoi za to choinka i ustawiona jest ikona przedstawiająca scenę narodzenia Chrystusa i krzyż. Szacuje się, że w Polsce żyje około pół miliona wyznawców obrządków wschodnich. Część z nich to potomkowie osób przesiedlonych w okolice Elbląga, Pasłęka i Braniewa w ramach powojennej akcji Wisła. Święta Bożego Narodzenia obrządku wschodniego potrwają trzy dni, do 9 stycznia.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!