Na pierwszym z wykładów uczniowie poznali genezę programowania oraz dowiedzieli się, jakie są najnowsze trendy w technologiach programistycznych. W trakcie wykładu zostały przedstawione najpopularniejsze języki programowania wraz z informacjami o ich dedykowanym przeznaczeniu i wykorzystaniu w praktyce.
Wykład poświęcony sztucznej inteligencji rozbudził wyobraźnię słuchaczy. Uczniowie dowiedzieli się nie tylko o najnowszych trendach w tworzeniu sztucznej inteligencji, ale również o nurtach filozoficznych i głównych założeniach w jej projektowaniu. Jednak wykłady nie były końcem atrakcji zaplanowanych dla młodzieży.
Warsztaty pokazowe prowadzone przez Patryka Redzińskiego, Macieja Sieradzkiego oraz studentów ANS w Elblągu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Drony, wirtualna rzeczywistość, skanowanie 3D oraz programowalne ramię robotyczne skutecznie przyciągały uwagę uczniów i zapewniły im wspaniałą zabawę.
O prawdziwy zawrót głowy mogła ich również przyprawić mnogość interesujących laboratoriów w Instytucie Politechnicznym ANS w Elblągu. Dyrektor Instytutu Politechnicznego ANS w Elblągu dr Agata Rychter, prof. uczelni i dr inż. Bartłomiej Brzeziński wraz ze studentami z Koła Naukowego CREO zadbali o to, aby uczniowie aktywnie spędzili czas w wielu laboratoriach związanych z budownictwem oraz mechaniką i budową maszyn.
Młodzież zainteresowana chemią również znalazła coś dla siebie. W laboratoriach chemii, biologii i ekologii inż. Kinga Bąk wraz ze studentami zapewnili uczniom możliwość wzięcia udziału w różnego rodzaju eksperymentach tj. oznaczanie twardości wody metodą miareczkowania, czy też przygotowywanie mydeł.
Wizyta uczniów w Bibliotece Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu zwieńczyła dzień pełen wrażeń. Dyrektor Biblioteki mgr Iwona Osmulska pokazała im nie tylko Bibliotekę, ale również najnowszą wystawę w Galerii Filar Sztuki zatytułowaną „Czarna kreska - kolorowa plama”.