wiadomości

W całym kraju protesty ostrzegawcze rolników. Największy w Elblągu [ZDJĘCIA]

2024-12-03 13:20

We wtorek (3 grudnia) w całym kraju odbyły się protesty ostrzegawcze rolników, którzy domagają się od rządu zablokowania umowy Mercosur, wstrzymania Zielonego Ładu, a także prac nad nową wersją tzw. piątki dla zwierząt. Największy protest rolnicy zorganizowali w Elblągu.

Przewodniczący zgromadzenia protestujących w Elblągu rolników Damian Murawiec powiedział PAP, że wtorkowy protest należy traktować jako ostrzegawczy. "Jeśli rząd realnie nie będzie działał, by zablokować umowę Mercosur, to się dogadają wszystkie związki i ugrupowania rolnicze i zrobimy taki protest, że hej" - wskazał Murawiec. Dodał, że zablokowanie umowy pomiędzy Unią Europejską a krajami Ameryki Południowej to główny postulat protestujących rolników, ale - jak podkreślił - rolnicy chcą też konsekwentnego blokowania Zielonego Ładu i nie chcą żadnych prac nad tzw. piątką dla zwierząt.

Protesty rolników w całej Polsce 3 grudnia 2024

Do Kazimierzowa pod Elblągiem przyjechało ponad 50 ciągników rolniczych, wiele z nich było udekorowanych biało-czerwonymi flagami, wiele maszyn miało przyczepione transparenty np. "Mercosur to śmierć polskiego rolnictwa". "Polityka komisarza wykończy gospodarza" - taki transparent był na traktorze otwierającym elbląski protest.

"Nie chcemy utrudniać ludziom życia, dlatego tylko będziemy jechać po mieście, nie będziemy go na trwale blokować. Chodzi nam o zwrócenie uwagi mieszkańców miast, by wiedzieli, że żywność spoza Unii Europejskiej jest nafaszerowana środkami chemicznymi. Walczymy o wszystkich" - wskazał Murawiec.

Murawiec powiedział PAP, że do Elbląga przyjechali rolnicy m.in. z okolic Nowego Dworu Gdańskiego, Sztumu, Malborka, Braniewa, Ostródy, a nawet z Podlasia. "Ci co mają daleko, jechali autami po to, by pokazać naszą determinację" - podkreślił Murawiec.

Rolnicy, z którymi rozmawiała PAP powiedzieli, że ich obecność na proteście to znak, że "nie wierzą, że ten rząd szuka sojuszników, by zablokować Mercosur".

"PSL zawsze rolników wykręcał na drugą stronę, a Platforma się na rolnictwie nie zna. Czas na zmianę rządu" - powiedział PAP rolnik z Nowego Dworu Gdańskiego, który wysłał pracowników ciągnikami, a sam przyjechał na pikietę terenowym, luksusowym autem. Inny dodał, że "nigdy Tuskowi nie ufał i nie ufa". Haseł przeciwko rządowi nie było jednak na traktorach, a sam Murawiec, jako organizator zgromadzenia, zapewnił PAP, że "rolnicy są w dialogu z rządem".

W Koszalinie ok. 20 rolników we wtorek przed południem zgromadziło się przed delegaturą Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wręczyli petycję z postulatami (dot. umowy Mercosur, Zielonego Ładu, tzw. piątki dla zwierząt) dyrektorowi delegatury ZUW Maciejowi Słomce.

„Nie chcemy blokować dróg i męczyć społeczeństwa, bo społeczeństwo ma dosyć. Chcemy zjednać ludzi do naszych postulatów. Chcemy uświadomić im, że skutki umowy Mercosur czy „ustawy łańcuchowej” (nowej Ustawy o ochronie zwierząt) odczujemy wszyscy. Nie tylko rolnicy, a wszyscy obywatele, konsumenci” – powiedział PAP organizator protestu Patryk Turowski, rolnik z Nowych Bielic (gm. Biesiekierz) pod Koszalinem.

Turowski, który zajmuje się produkcją roślinną (zboża, rośliny oleiste), podkreślił, że reprezentuje Oddolny Ogólnopolski Protest Rolników, a nie organizacje związkowe. Zapowiedział, że OOPR planuje „jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia” protesty przed biurami posłów i senatorów m.in. z regionu koszalińskiego.

„Może będziemy pikietować także w ich miejscach zamieszkania” – zaznaczył Turowski. „W zamyśle jest też okupacja urzędu wojewódzkiego w Szczecinie” - dodał.

Rolnicze protesty odbyły się we wtorek w wielu innych miejscach w kraju, m.in. w woj. śląskim, zachodniopomorskim i lubelskim.

Umowa UE-Mercosur. Co oznacza?

UE i Mercosur, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Boliwii i Urugwaj, uzgodniły w czerwcu 2019 r., po 20 latach rozmów, utworzenie strefy wolnego handlu dla 700 mln ludzi. Jak dotąd umowa nie została jednak przyjęta.

Komisja Europejska uważa, że umowa o wolnym handlu UE-Mercosur przyniesie korzyści UE jako całości, w szczególności w odniesieniu do sektora przemysłowego, transportu morskiego, ale także korzyści dla niektórych segmentów produkcji rolno-spożywczej.

Quiz o bohaterach serialu Rolnicy. Podlasie. Jak dobrze znasz popularnych rolników z Podlasia?
Pytanie 1 z 10
Obora w gospodarstwie Gienka i Andrzeja ma około...
Protest rolników 4 kwietnia w Olsztynie. Strajkujący zostawili posłowi Kulaskowi butelkę z nawozem