Proces intensywnego kompostowania będzie zautomatyzowany i będzie przebiegał w odkrytym systemie na placu z odciąganiem i oczyszczaniem powietrza procesowego podczas pierwszych 4 tygodni oraz ujmowaniem i odprowadzaniem wszelkich wód procesowych i kondensatów powstających w układzie.
Układ pneumatyczny będzie szczelny a wszelkie emisje będą kontrolowane i redukowane do poziomu, który nie zagraża otoczeniu i nie stanowi obciążeń przekraczających dopuszczalne normy i lokalne wytyczne.
W skład kompostowni wejdą następujące obiekty: wiata kompostowni pryzmowej i kontroli procesu, stanowisko mycia maszyn, plac przesiewania kompostu, boksy na komponenty, plac mieszania wsadu, boksy stabilizacji kompostu, place manewrowe, biofiltr i płuczka, kontener procesowy i sterownia, plac przesiewania kompostu z sitem stacjonarnym, magazyn zimowy kompostu, pompownia popłuczyn oraz pompownia odcieków.
W pierwszym etapie prac przy instalacji powstały place betonowe, w których zamontowano betonowe rury o owalnym przekroju, stanowiące główny element systemu napowietrzania pryzm kompostowych. Rury do napowietrzania wyposażone są w szereg dysz napowietrzania ssącego lub ciśnieniowego (napowietrzanie pozytywne lub negatywne). Będą one pełniły również funkcję systemu ujmowania i odprowadzania odcieków powstających w procesie kompostowania (owalny przekrój rur). Rury są tak skonstruowane i osadzone, że zagwarantują utrzymanie pełnej przepustowości dla powietrza i odcieków mimo małego przekroju. Dzięki takiej konstrukcji i odpowiednio dobranym wentylatorom napowietrzania powietrze będzie równomiernie rozprowadzane na całej rozpiętości przewodu niezależnie od jakości i ilości nagromadzonego na nim materiału.