Zdalne nauczanie, wiele godzin spędzanych przed ekranem komputera, poczucie izolacji społecznej, niepewność - to tylko niektóre problemy z jakimi mierzą się młode osoby.
Konsekwencje tych problemów, takie jak lęki, stany depresyjne, uzależnienia, zaburzenia odżywiania, przemoc a nawet myśli samobójcze, są naprawdę groźne i zatrważające, i z całą pewnością nie można ich lekceważyć.
Specjaliści biją na alarm – coraz więcej dzieci potrzebuje pomocy. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań na gruncie lokalnym, mogących choć w części zniwelować te skutki, zapobiec zagrożeniom oraz zapewnić wsparcie dzieciom i młodzieży oraz ich rodzicom.
Chcemy, aby żadne elbląskie dziecko czy nastolatek nie czuło się samotne i zagubione. Aby w sytuacji, gdy będzie potrzebowało pomocy, wsparcia czy po prostu być wysłuchane, mogło zrobić ten pierwszy krok, jakim będzie wykonanie telefonu i rozmowa z psychologiem lub terapeutą. Pamiętajmy, że nawet z pozoru błahy problem z punktu widzenia osoby dorosłej, może być dla dziecka trudnym doświadczeniem, z którym nie może sobie poradzić.
Telefon zaufania został uruchomiony przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zarząd Okręgowy w Elblągu i jest dostępny od 1 lutego 2022 roku.
Pod numerem telefonu 574-694-774 dzieci, młodzież, ale także rodzice, opiekunowie, nauczyciele i pedagodzy przeżywający trudności w okresie pandemii koronawirusa mogą uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonej kadry specjalistów: psychologa oraz terapeuty ds. uzależnień. Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo.
Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego: [email protected]
Kontakt ze specjalistami: we wtorek, czwartek: godz. 10.00-16.00 i sobotę: godz. 12.00-18.00