W trakcie szkolenia wojskowi medycy zapoznali studentów ze sprzętem oraz procedurami ratowniczymi TCCC (ang. Tactical Combat Casualty Care), stosowanymi w medycynie taktycznej.
Medycyna pola walki opiera się na szybkim wdrożeniu działań mających powstrzymać zgon, do którego może dojść w wyniku wykrwawienia, niedrożności dróg oddechowych czy innych obrażeń. Rodzaj urazów, jakich doznaje człowiek w efekcie działania środków bojowych, jest inny niż ten znany z wypadków w warunkach cywilnych. Pomoc udzielana jest w trudnych okolicznościach, a miejsce jej udzielania musi odpowiadać sytuacji na polu walki – wykonywanie czynności nie może przyczynić się do zwiększenia liczby rannych.
Szkolenie zorganizowano dzięki wielkiemu zaangażowaniu Personelu medycznego 2 Elbląskiego Dywizjonu Przeciwlotniczego JW 4808. Serdecznie dziękujemy za profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie zajęć z medycyny pola walki. Dzięki zorganizowanemu spotkaniu studenci kierunku ratownictwo medyczne znacznie wzbogacili swoją wiedzę i umiejętności.