Na wystawie będzie można obejrzeć przykłady meksykańskiej sztuki ludowej we współczesnym wydaniu. Ekspozycja powstała dzięki kolekcji Stanisława Kasprzyka, który z zamiłowania jest znawcą polskiej sztuki ludowej jak i współczesnego rękodzieła twórców meksykańskich.
Głównym punktem wystawy jest malarstwo z wykorzystaniem tzw. papieru amate, który jest wytwarzany z drzewa figowca – technika ta pochodzi jeszcze z czasów prekolumbijskich.
- Tego rodzaju sztuka jest wytworem ze sfery ludowej, dlatego zauważyć możemy częsty brak zachowania perspektywy i wizualny efekt jak by niektóre obrazy mogło tworzyć dziecko – mówi Alicja Janiak – Kurator wystawy.
W kulturze meksykańskiej dużą rolę odgrywa obrzęd zwany Día de Muertos, który u nas znany jest jako Święto Zmarłych. Meksykanie to święto obchodzą zupełnie inaczej inż Polacy. W domach i poza nimi powstają kolorowe ołtarze bogato zdobione kwiatami i świecami. Estetyka panująca podczas Día de Muertos mocno kontrastuje z ta znaną w europie. Kontemplacja w ciszy, gdzie dominuje szarość i zaduma w meksyku zastąpiona jest jaskrawymi kolorami i wizerunkami szkieletów. Centralną postacią w meksykańskim święcie zmarłych jest postać La Catriny, kobiety ubranej najczęściej w długą, czerwoną suknie o twarzy szkieletu. Postać ta jest uosobieniem śmierci. Między innymi Le Caterine można będzie zobaczyć w Elbląskim Muzeum podczas wernisażu.
Wystawa odbędzie się w piątek 24 marca o godzinie 18:00 w budynku dawnego gimnazjum na terenie Muzeum Elbląskiego. Wstęp jest bezpłatny.
Maciek Modrzewski