- Zaproponowałem w piątek organizacji związkowej, aby skorzystać z naszego budżetu, aby przełożyć płace z tak zwanej "trzynastej pensji". Miało to być średnio 300 złotych dla pracownika. To promowałoby ludzi zarabiających najmniej. Druga sprawa - zgodziłem się na wycofanie z nadgodzin, w tym roku nie będzie już takiej potrzeby. Mamy 55 motorniczych na 66 osób potrzebnych - mówi Andrzej Sawicki, dyrektor Tramwajów Elbląskich.
Prezydent Elbląga odrzuca zarzuty dotyczące braku woli spotkania się z tramwajarzami, ale wskazuje jednocześnie, że nie ma szans na spełnienia żądań pracowników Tramwajów Elbląskich. Wszystkie miejskie spółki zdaniem Witolda Wróblewskiego muszą być traktowane tak samo i taka polityka jest realizowana.
Od piątku działa sztab kryzysowy, którego zadaniem było zorganizowanie komunikacji zastępczej na czas strajku, a także obecnie analiza możliwości finansowych żądań związkowców.
Od poniedziałku funkcjonuje komunikacja zastępcza. Warto dodać, że w autobusach z literą T, nie trzeba kasować biletów.
Linia T2 (okrężna trasa) – zastępująca linię tramwajową nr 2
pętla dworzec – Grunwaldzka – Tysiąclecia – Rycerska – Plac Słowiański – Armii Krajowej – 12 Lutego – Królewiecka – Marymoncka – Kościuszki – Królewiecka – powrót do dworca po tej samej trasie; częstotliwość ok. 25 min.
Linia T3 (okrężna trasa) – zastępująca linię tramwajową nr 3 oraz częściowo linię nr 1
pętla Ogólna – Ogólna - Odrodzenia – Mazurska – Browarna – Robotnicza – Pocztowa – Plac Słowiański – Giermków – Hetmańska – Grota-Roweckiego – Grobla – Bema – Łęczycka –rondo Łęczycka/ Grottgera/ Rawska – powrót do Ogólnej po tej samej trasie; częstotliwość ok. 15 min.
Linia T4 – zastępująca linię tramwajową nr 4
pętla Ogólna – Ogólna – Dąbka – 12 Lutego – Armii Krajowej - Plac Słowiański – Rycerska – Tysiąclecia – Grunwaldzka – Druska - pętla Dębowa; częstotliwość ok. 15 min.
Autobusy na liniach zastępczych będą zatrzymywały się na wszystkich przystankach autobusowych na swojej trasie. Ponadto w ciągu ul. Browarnej, Królewieckiej, Grunwaldzkiej i na ul. Marymonckiej, na wysokości przystanków tramwajowych (tam gdzie jest to tylko możliwe) zostaną ustawione tymczasowe przystanki autobusowe.
Z uwagi na brak możliwości wyposażenia wszystkich autobusów w urządzenia Systemu EKM oraz kasowniki biletów papierowych, a także przyczynę niedogodności dla pasażerów komunikacji miejskiej, w pojazdach komunikacji zastępczej nie będzie prowadzona sprzedaż biletów oraz nie będzie możliwości wnoszenia opłaty za przejazd za pomocą kasowników.
Autobusy będą oznakowane tablicami o treści „komunikacja zastępcza” oraz nazwami poszczególnych linii tymczasowych. Informujemy, że w ramach autobusowej komunikacji zastępczej pasażerów będą obsługiwały także autobusy komunikacji podmiejskiej.
ZKM w Elblągu zwraca się z prośbą do pasażerów o zachowanie odpowiedniej ostrożności na przystankach i podczas wsiadania/ wysiadania z autobusów, szczególnie na przystankach tymczasowych w pobliżu torowisk.
Szczegółowe informacje na temat komunikacji zastępczej oraz bieżącego funkcjonowania komunikacji miejskiej można uzyskać pod nr informacji ZKM, tel: 55 235 55 00 lub na stronie www.zkm.elblag.com.pl