Lasy Państwowe przestrzegają przed zabójczym grzybem. Muchomor zielonawy zwany sromotnikowym to gatunek rokrocznie zbierający śmiertelne żniwo. – Choć grzyb jest dość charakterystyczny to wciąż zdarzają się przypadki pomyłki kończące się w najlepszym przypadku poważnym uszkodzeniem wątroby, nerek lub innych narządów wewnętrznych. Wystarczy dosłownie kawałek owocnika, za śmiertelną uważa się ledwie 30 gramów miąższu grzyba. I choć w muchomorach zielonawych jest co najmniej kilka toksyn to najgroźniejsza dla ludzi jest alfa amanityna, która nie ulega neutralizacji ani podczas obróbki termicznej, ani suszenia czy marynowania – tłumaczą leśnicy w poście opublikowanym na Facebooku Lasów Państwowych.
Najczęściej muchomory zielonawe mylone są z gąskami zielonkami, gołąbkiem zielonawym i pieczarką. Niektórzy mylą je również z kanią.
Muchomor zielonawy - jak wygląda?
Muchomor zielonawy rośnie od lipca do października w lasach liściastych i mieszanych, pojedynczo lub w grupach. Ma wypłukły kapelusz, potem płaski, zielonawy (niekiedy biały), lśniący. Trzon z zygzakowatym wzorem, ze zwisającym pierścieniem, cylindryczny z bulwiasto zgrubiałą nasadą i białą, workowatą, porozrywaną pochwą. Zapach mdły, słodkawy.