TEN ZABÓJCZY GRZYB jest mylony z jadalnym! Lasy Państwowe ostrzegają: "Rokrocznie zbiera śmiertelne żniwo" [ZDJĘCIA]

2021-08-30 9:41

Corocznie, późnym latem i jesienią polskie lasy przeżywają prawdziwe oblężenie grzybiarzy. I choć większość z nich atlas grzybów ma w małym paluszku, zdarzają się pomyłki. Zwłaszcza gdy niektóre z gatunków są do siebie łudząco podobne. Tak jak na przykład muchomor zielonawy, którego wiele osób myli z pieczarką. Ale nie tylko! Jakie jeszcze grzyby przypominają muchomora zielonawego? Szczegóły w artykule.

Lasy Państwowe przestrzegają przed zabójczym grzybem. Muchomor zielonawy zwany sromotnikowym to gatunek rokrocznie zbierający śmiertelne żniwo. – Choć grzyb jest dość charakterystyczny to wciąż zdarzają się przypadki pomyłki kończące się w najlepszym przypadku poważnym uszkodzeniem wątroby, nerek lub innych narządów wewnętrznych. Wystarczy dosłownie kawałek owocnika, za śmiertelną uważa się ledwie 30 gramów miąższu grzyba. I choć w muchomorach zielonawych jest co najmniej kilka toksyn to najgroźniejsza dla ludzi jest alfa amanityna, która nie ulega neutralizacji ani podczas obróbki termicznej, ani suszenia czy marynowania – tłumaczą leśnicy w poście opublikowanym na Facebooku Lasów Państwowych.

Najczęściej muchomory zielonawe mylone są z gąskami zielonkami, gołąbkiem zielonawym i pieczarką. Niektórzy mylą je również z kanią.

Muchomor zielonawy - jak wygląda?

Muchomor zielonawy rośnie od lipca do października w lasach liściastych i mieszanych, pojedynczo lub w grupach. Ma wypłukły kapelusz, potem płaski, zielonawy (niekiedy biały), lśniący. Trzon z zygzakowatym wzorem, ze zwisającym pierścieniem, cylindryczny z bulwiasto zgrubiałą nasadą i białą, workowatą, porozrywaną pochwą. Zapach mdły, słodkawy.

Najbardziej trujące grzyby w Polsce. Ich zjedzenie grozi śmiercią! [GALERIA]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE