Obchody Święta Niepodległości w Elblagu, plakat zapowiadajcy Bieg Niepodległości

i

Autor: Krzysztof Jaworski Obchody Święta Niepodległości w Elblagu, plakat zapowiadajcy Bieg Niepodległości

Koncert, pomnik, bieg i festyn. Święto Niepodległości w Elblągu

2021-11-10 12:23

11 listopada, to jedno z najważniejszych świąt dla każdego Polaka. Święto Niepodległości w Elblągu będzie obchodzone w różnych aspektach. Będzie Msza, bieg, koncert, ale i odsłonięcie Pomnika Twórców Niepodległości. Sportowo, kulturalnie, duchowo.

10 listopada w Hali Sportowo-Widowiskowej mieszkańcy będą mogli wziąć udział w koncercie „Elbląg dla Niepodległej”. Przed publicznością zaprezentuje się solistka Lala Czaplicka wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą ADRIA, specjalizującą się w melodiach przedwojennych. Usłyszymy kompozycje Władysława Szpilmana i Jerzego Petersburskiego. Tak właśnie zapowiadała ten koncert Karolina Nowotczyńska dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Sam dzień 11 listopada rozpocznie się Mszą Świętą za Ojczyznę w Katedrze (godz. 11), po niej uczestnicy udadzą się na ul. Rycerską, gdzie uroczyście odsłonięty zostanie Pomnik Twórców Niepodległości (ok. godz. 12.15).

- Z pomysłem dla upamiętnienia odzyskania niepodległości wystąpiła Pani Maria Kosecka i zaraziła mnie tym pomysłem. Zaproponowałem rozszerzenie jego formuły, by poza Marszałkiem Piłsudskim byli również upamiętnieni Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński i Roman Dmowski. Ludzi tak różnych orientacji, których łączyła walka o niepodległość. Ten pomnik ma być właśnie symbolem łączenia narodu, a nie jego dzielenia – mówi prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

- Miasto stawiając pomnik wykazuje się troską o patriotyczne wychowanie młodzieży, pomnik będzie przyczynkiem do budowania tak potrzebnej nam wszystkim zgody. Twórców niepodległości dzieliło wiele, łączyła miłość do Ojczyzny. Chcemy by pomnik był miejscem spotkań młodych i dorosłych elblążan – mówi Maria Kosecka – Pragnę podziękować prezydentowi, że od początku do końca wspierał z zaangażowaniem ten pomysł.

11 listopada o godz. 13.30 wystartuje zarówno Bieg Niepodległości, jak i festyn dla mieszkańców na skwerze katedralnym.

Tak wyglądały marsze niepodległości

QUIZ. Polska polityka od 1990 roku. Zna się na niej rzekomo każdy Polak. Udowodnij to

Pytanie 1 z 15
Który zespół wykonywał utwór disco polo dedykowany Aleksandrowi Kwaśniewskiemu?