Obchody Święta Niepodległości w Elblagu, plakat zapowiadajcy Bieg Niepodległości

i

Autor: Krzysztof Jaworski Obchody Święta Niepodległości w Elblagu, plakat zapowiadajcy Bieg Niepodległości

Koncert, pomnik, bieg i festyn. Święto Niepodległości w Elblągu

2021-11-10 12:23

11 listopada, to jedno z najważniejszych świąt dla każdego Polaka. Święto Niepodległości w Elblągu będzie obchodzone w różnych aspektach. Będzie Msza, bieg, koncert, ale i odsłonięcie Pomnika Twórców Niepodległości. Sportowo, kulturalnie, duchowo.

10 listopada w Hali Sportowo-Widowiskowej mieszkańcy będą mogli wziąć udział w koncercie „Elbląg dla Niepodległej”. Przed publicznością zaprezentuje się solistka Lala Czaplicka wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą ADRIA, specjalizującą się w melodiach przedwojennych. Usłyszymy kompozycje Władysława Szpilmana i Jerzego Petersburskiego. Tak właśnie zapowiadała ten koncert Karolina Nowotczyńska dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Sam dzień 11 listopada rozpocznie się Mszą Świętą za Ojczyznę w Katedrze (godz. 11), po niej uczestnicy udadzą się na ul. Rycerską, gdzie uroczyście odsłonięty zostanie Pomnik Twórców Niepodległości (ok. godz. 12.15).

- Z pomysłem dla upamiętnienia odzyskania niepodległości wystąpiła Pani Maria Kosecka i zaraziła mnie tym pomysłem. Zaproponowałem rozszerzenie jego formuły, by poza Marszałkiem Piłsudskim byli również upamiętnieni Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński i Roman Dmowski. Ludzi tak różnych orientacji, których łączyła walka o niepodległość. Ten pomnik ma być właśnie symbolem łączenia narodu, a nie jego dzielenia – mówi prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

- Miasto stawiając pomnik wykazuje się troską o patriotyczne wychowanie młodzieży, pomnik będzie przyczynkiem do budowania tak potrzebnej nam wszystkim zgody. Twórców niepodległości dzieliło wiele, łączyła miłość do Ojczyzny. Chcemy by pomnik był miejscem spotkań młodych i dorosłych elblążan – mówi Maria Kosecka – Pragnę podziękować prezydentowi, że od początku do końca wspierał z zaangażowaniem ten pomysł.

11 listopada o godz. 13.30 wystartuje zarówno Bieg Niepodległości, jak i festyn dla mieszkańców na skwerze katedralnym.

Tak wyglądały marsze niepodległości

QUIZ. Polska polityka od 1990 roku. Zna się na niej rzekomo każdy Polak. Udowodnij to

Pytanie 1 z 15
Który zespół wykonywał utwór disco polo dedykowany Aleksandrowi Kwaśniewskiemu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE