Eska Razem przeciw depresji

i

Autor: Krzysztof Jaworski

SPOŁECZEŃSTWO

"ESKA - Razem przeciw depresji". Elbląg włączył się do ogólnopolskiej akcji

2024-04-10 11:04

W elbląskim Ratuszu Staromiejskim odbyła się inauguracja akcji "ESKA - Razem przeciw depresji". To program poświęcony problemom depresji wśród dzieci i młodzieży. Od teraz elbląscy uczniowie i nauczyciele będą mogli korzystać ze specjalnie przygotowanych materiałów i pomocy interaktywnych przygotowanych przez Eskę i psychologów.

ESKA - Razem przeciw depresji" w Elblągu

Spotkanie inaugurujące działanie programu "ESKA - Razem przeciw depresji" dedykowane było elbląskim psychologom i pedagogom. Poprowadziła je pomysłodawczyni a programu, psycholog i psychotraumatolog, Maja Pisarek. Podczas rozmowy z nauczycielami i specjalistami opowiedziała o narastającym problemie, jakim jest depresja wśród młodych ludzi. Szacuje się, że w Polsce co piąty nastolatek wykazuje objawy tej choroby. Właśnie dlatego władze Elbląga postanowiły wziąć udział w kampanii Radia Eska, która ma na celu edukacje na ten temat. Jak tłumaczyła podczas spotkania Maja Pisarek, pomimo że żyjemy w erze powszechnego dostępu do darmowej informacji, ponad 50 proc. młodzieży nie wie, jak poradzić sobie w problematycznej sytuacji oraz kogo prosić o pomoc, dlatego szkoły powinny wziąć odpowiedzialność i uświadamiać młodych ludzi.

"Szkoła na ten moment najważniejsze, żeby zapobiegała. Jeśli dzieci będą wiedziały, jakie są pierwsze objawy depresji, gdzie się zgłosić, po czym można to rozpoznać, to jest dużo większa szansa, że depresja zostanie rozpoznana, zanim się utrwalą zachowania negatywne" - mówiła Maja Pisarek.

Specjalistka opowiedziała zebranym o tym, jak rozpoznać depresję wśród dzieci i młodzieży. Z najważniejszymi informacjami na ten temat można zapoznać się tutaj.

Podczas spotkania zostały poruszone również inne tematy związane z tą chorobą. Maja Pisarek opowiedziała zebranym o tym, jaką rolę szkoła powinna odgrywać w radzeniu sobie z depresją, a jaką rodzice, a także o tym, jak należy rozmawiać z dzieckiem, by potrafiło ono zdrowo wyrażać emocje. Jak tłumaczyła, warto pokazywać, że dorośli nie są idealni, niewzruszeni, ale że także mają swoje problemy. Młodzieży należy pokazywać, jak sobie z nimi radzić, by miała pozytywne wzorce.

psycholog Maja Pisarek, współtwórczyni akcji Eska Razem przeciw depresji

i

Autor: Krzysztof Jaworski

Wszystkie informacje na temat depresji stworzone w ramach kampanii "ESKA - Razem przeciw depresji" można znaleźć tutaj. Znajdują się tam artykuły poświęcone m.in. mediom społecznościowym i ich wpływowi na młode umysły, aktywności fizycznej w kontekście samopoczucia, depresji u rodzica, najnowszym strategiom w leczeniu depresji czy budowaniu zdrowego umysłu.

Możesz też zajrzeć  na stronę poświęconą udziałowi Elbląga w akcji "ESKA - Razem przeciw depresji".