Jedno z pytań przeprowadzanej ankiety dotyczyło tego co wpływa na poczucie bezpieczeństwa elblążan. Tu na pierwszym miejscu znalazł się stan oświetlenia ulic i parkingów (34,48%), w dalszej kolejności monitoring wizyjny miejsc publicznych (25,29%) oraz widoczne patrole policyjne (22,87%)
- wyjaśnia Jakub Sawicki z zespołu prasowego elbląskiej policji.
Jako największe zagrożenie na terenie miasta elblążanie wskazali na: agresywnie zachowującą się młodzież – 20,80%, rozboje – 18,50%, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych – 17,93%.
Najmniej bezpiecznymi miejscami w ocenie mieszkańców Elbląga okazały się: Parki – 33,34%, tereny dzielnic i osiedli – 21,27% oraz ulice i chodniki – 17,70%.
Pracę, podejmowane działania oraz zaufanie do elbląskich policjantów 83,68% mieszkańców oceniło pozytywnie, natomiast 16,32% wypowiedziało się krytycznie.
Ankieta na temat tego jak elblążanie oceniają pracę policjantów jest przeprowadzana od 2003 roku.
Jest to swoisty barometr społeczny, z którego wskazań korzysta kierownictwo elbląskiej jednostki organizując, np. dodatkowe służby. Ankieta też ewoluuje. Pojawiają się nowe pytania dzięki, którym można poznać opinie badanych osób na temat chociażby odczuć społecznych
- tłumaczy Jakub Sawicki,