Akcja Zima w Elblągu

i

Autor: Krzysztof Jaworski Akcja Zima w Elblągu

Elbląska Akcja Zima w toku. Sprawdź jak wygląda w tym roku

2021-01-15 12:00

W Elblągu jest ponad 220 kilometrów dróg publicznych, objętych stałym utrzymaniem. Jak co roku podczas akcji Zima ulice Elbląga podzielone są na klasy kolejności odśnieżania. O odpowiednie ich utrzymanie dba specjalistyczny sprzęt.

Właściciele nieruchomości zobowiązani są do odśnieżanie dróg i chodników w granicach terenów, którymi zarządzają. Dotyczy to spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, firm oraz osób prywatnych. Obszary objęte stałym i doraźnym utrzymaniem zimowym przez służby komunalne to: drogi publiczne i wewnętrzne, przystanki komunikacji miejskiej wraz ze Strefą Płatnego Parkowania, budynki komunalne wraz z terenami przyległymi, parki, skwery i zieleńce oraz tereny cmentarzy komunalnych, placówki oświatowe i edukacyjne podległe Gminie Miasto Elbląg tj. szkoły, przedszkola oraz obiekty użyteczności publicznej i torowisko tramwajowe.

Drogi publiczne objęte stałym utrzymaniem podzielone są na II kolejności utrzymania, w zależności od natężenia ruchu i znaczenia, jakie spełniają w sieci komunikacyjnej miasta. Najwyższy standard tj. I kolejność utrzymania zimowego obowiązuje na drogach, na których odbywa się komunikacja miejska, oraz drogi o dużym znaczeniu komunikacyjnym z lokalizacją ważnych obiektów użyteczności publicznej. Pozostałe drogi o lokalnym znaczeniu zostały zaliczone do II kolejności utrzymania zimowego. Reszta miejskich ulic o znaczeniu osiedlowym oraz drogi wewnętrzne, zaliczone są do III kolejności utrzymania zimowego będą odśnieżane doraźnie w miarę potrzeb i możliwości, na podstawie zgłoszenie mieszkańców i służb komunalnych, po zakończeniu działań na drogach objętych stałym utrzymaniem.

Do usuwania skutków zimy wykonawcy zobowiązani są przystąpić równocześnie na wszystkich kategoriach dróg objętych stałym utrzymaniem, w ciągu 30 minut od wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. W przypadku długotrwałych opadów prace prowadzone są w sposób ciągły, aż do czasu zapewnienia odpowiedniego standardu zimowego.

Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zimowej i zagrożeń występujących podczas jej trwania można kierować odpowiednio do:

• Drogi publiczne, przystanki komunikacji miejskiej, obszar SPP, tereny ZBK – całodobowo Dyspozytor Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, tel. 602-655-659, tel. stacj. 55 232-64-08 w. 9

• od poniedziałku do piątku w godz. pracy Urzędu Miejskiego w Elblągu - Departament Zarząd Dróg w Elblągu (tel. 239-32-43),

• całodobowo Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 239-30-40,41)

• Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu

- parki, skwery i zieleńce– dyspozytor tel. 234-10-75 wew. 1, 2

- tereny cmentarzy komunalnych – dyspozytor tel. 234-10-75 wew. 4, 5

• Departament Edukacji - szkoły, przedszkola żłobki – B. Nosewicz tel. 602-784-68

• MOSiR, obiekty użyteczności publicznej – L. Jankowski tel. 661-240-113

• Tramwaje Elbląskie – całodobowo dyspozytor tel. 239-69-08

Wykonawcy dysponują odpowiednią ilością sprzętu i tak:

- w przypadku dróg publicznych jest to 8 piaskarko-solarek, 7 pojazdów z pługiem odśnieżnym na jezdnie oraz 10 sztuk pojazdów z pługiem na chodnikach, 4 koparki/ładowarki wraz z niezbędną ilością materiałów potrzebną do zwalczania śliskości.

– w przypadku parków, skwerów i cmentarzy jest to 5 ciągników z pługiem i przyczepą, 2 miniciągniki, 2 samochody do przewozu pracowników oraz 5 samochodów skrzyniowych.

- w przypadku pozostałych terenów ciągi piesze odśnieżane są głównie ręcznie z częściowym wykorzystaniem sprzętu mechanicznego

W przypadku gdy poszczególne jednostki miejskie dysponują dodatkowym wolnym sprzętem mechanicznym, jest on w pełni wykorzystywany w innych potrzebujących komórkach.

Za egzekwowanie obowiązków zimowego utrzymania przez wszystkich właścicieli nieruchomości odpowiedzialna będzie Straż Miejska w Elblągu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Ulepił najwyższego bałwana w Polsce

Kultowe teksty z Gwiezdnych Wojen. Jesteś fanem sagi? 10/10 to obowiązek

Pytanie 1 z 10
Która postać z Gwiezdnych Wojen wypowiedziała tę kwestię: "Więc tak oto ginie demokracja. Podczas aplauzu tłumów"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE