Hala turbinowa Zakładów Mechanicznych im. gen. Świerczewskiego  po pożarze w lipcu 1949 roku

i

Autor: IPN Hala turbinowa Zakładów Mechanicznych im. gen. Świerczewskiego po pożarze w lipcu 1949 roku

Elbląg pamięta. Stalinowski proces sprzed 70 lat

2022-02-16 13:56

18 lutego, o 10.00, pod Pomnikiem Ofiar Sprawy Elbląskiej odbędą się uroczystości upamiętnienia 70-tej rocznicy procesu elblążan, skazanych na podstawie zarzutów sfabrykowanych przez bezpiekę, po pożarze hali turbinowej Zakładów Mechanicznych im. gen. Świerczewskiego.

18 lutego 1952 roku rozpoczął się proces dziewięciu elblążan, bezpodstawnie oskarżonych o szpiegostwo i podpalenie hali turbinowej Zakładów Mechanicznych im. gen. Świerczewskiego. Jedynymi dowodami były wymuszone torturami zeznania oskarżonych. 22 lutego 1952 roku zapadł wyrok trzech kar śmierci: Jeana Bastarda, Andrzeja Skrzesińskiego i Alojzego Janasiewicza. Pozostali otrzymali wyroki wieloletniego więzienia. W kwietniu 1952 roku Najwyższy Sąd Wojskowy utrzymał wyroki śmierci w mocy. Dzięki staraniom ambasadora Francji i polepszeniu stosunków Warszawy i Paryża, po ponad roku i 8 miesiącach Rada Państwa skorzystała z prawa łaski. To nie były jedyne wyroki, w sprawach odpryskowych skazano ponad 30 osób. Bezpieka aresztowała ponad dwustu dwudziestu elblążan, prześladowała ponad tysiąc. (Źródło: „Pożar i szpiedzy” Grażyna Wosińska).

W programie uroczystości upamiętniających wydarzenia z 1952 roku:

Informacja historyczna: jak doszło do procesu, sylwetki skazanych niesłusznie elblążan, w tym Francuza i żołnierza Legii Cudzoziemskiej, jak wyglądał proces na podstawie relacji świadków i dokumentów. Wszystko ilustrowane zdjęciami archiwalnymi.

Zapalenie zniczy i złożenie wieńców.

Ryszard Schnepf: Putin gra ostro, bo wie, że może coś ugrać [Super Raport]