Dziwny grzyb wyglądający jak UFO! Takie cudo można znaleźć w polskich lasach [ZDJĘCIA]

2021-09-08 9:36

W polskich lasach można natknąć się na grzyby o niezwykle ciekawych kształtach. Jednym z takich jest gwiazdosz frędzelkowany wyglądem przypominający pozaziemski obiekt latający. Nieliczni jednak mają okazję zobaczyć go na żywo.

Gwiazdosz frędzelkowany ze względu na bardzo charakterystyczną budowę niektórym może kojarzyć się z poziaziemskim obiektem latającym. Niedojrzałe owocniki do połowy ukryte są w ziemi i zanim zaczną się otwierać na szczycie, wyglądają jak cebulki. W miarę dojrzewania zewnętrzna warstwa pęka promienisto od szczytu na trójkątne płaty, które odchylają się od osi i odsłaniają warstwę wewnętrzną uwalniająca zarodniki przez szczytowy otwór.

Do 2014 r. gwiazdosz frędzelkowany objęty był ochroną gatunkową. Obecnie znajduje się na czerwonej liście grzybów wielkoowocnikowych w Polsce ze statusem „R – rzadki". Spotkać go można w lasach liściastych, iglastych oraz mieszanych od maja do listopada.

ZOBACZ TEŻ: TEN ZABÓJCZY GRZYB jest mylony z jadalnym! Lasy Państwowe ostrzegają: "Rokrocznie zbiera śmiertelne żniwo" [ZDJĘCIA]

Jeżeli nam się poszczęści i będziemy mieli okazję zobaczyć gwiazdosza na żywo, pamiętajmy, by go nie zrywać. Jest bowiem niejadalny!

Źródło: Lasy Państwowe

Raport z Anteny 07.09

Najdroższe grzyby świata. Można zbić na nich fortunę. Niektóre rosną w polskich lasach! [GALERIA]