Choinki, które można nabyć w Lasach Państwowych, na przykład w Nadleśnictwie Elbląg, powstają głownie na specjalnie zakładanych plantacjach choinkowych, między innymi w miejscach gdzie i tak nie mógłby rosnąć las np.: pod liniami energetycznymi lub na przykład na gruntach rolnych na których nie może docelowo powstać las ze względu na ich przeznaczenie. Większe choinki, powyżej 3 m wysokości, pozyskiwane są przy okazji prac pielęgnacyjnych w młodnikach, które polegają na przerzedzaniu drzew, celem dostarczenia pozostałym drzewom większej ilości światła, wody i przestrzeni życiowej. W związku z czym wycinanie drzewek nie odbywa się ze szkodą dla lasu.
Warto więc zapytać sprzedawcę o pochodzenie choinki, aby nie kupować kradzionych drzewek lecz pochodzących z legalnych plantacji choinkowych.
Gdy choinka stanie już w naszym mieszkaniu, warto zachować podstawowe zasady aby jak najdłużej wytrwała w świeżości i po prostu nie zrzucała za wiele igieł. Nie ustawiajmy jej zatem przy źródłach ciepła jak piece, kaloryfery czy rozgrzana podłoga. Najlepsza będzie najchłodniejsza część mieszkania. Pamiętajmy też o podlewaniu naszego drzewka, przynajmniej raz na dobę.
W bieżącym roku w Nadleśnictwie Elbląg choinki będzie można nabyć od 20 do 23 grudnia ( lub do wyczerpania zapasów):
• Przy biurze nadleśnictwa na ul. Marymonckiej 5 ( Bażantarnia):
◦ 20-22 grudnia, w godzinach od 9:00 do 16:30
◦ 23 grudnia, w godzinach od 9:00 do 17:30